#chiptuning-ECU #chiptuning-DSG #nadstandardne-Upravy #kontrolka-dpf #vyvoj #alfa-romeo-156 #tipo-swap #seat-leon-stage3

Chiptuning 1.9 TDI na zimnú prevádzku


Zimná príprava 1.9 TDI


V tomto článku popisujeme možnosti úprav softvéru riadiacej jednotky motora 1.9 TDI, ktoré môžu majiteľom uľahčiť prevádzku hlavne v zimnom období. Zamerali sme sa na úpravy týkajúce sa zlepšenej štartovateľnosti motora a ohrevu chladiacej kvapaliny.


Ako zlepšiť štartovateľnosť v zime?

V prvom rade je dôležité mať v poriadku štartér a žhaviace sviečky. Chiptuning nemôže nahradiť opravu pokazených súčiastok, ale môže prispieť k zlepšeniu niektorej problematickej oblasti. Štartovanie je možné ovplyvniť aj pomocou diagnostiky v kanáli prispôsobenie, avšak tieto nastavenia majú svoje obmedzenia. Chiptuningom vieme ovplyvniť množstvo vstrekovaného paliva za akýchkoľvek podmienok. Vieme tým upraviť teplé ale i studené štarty.


nastavenie žhavenia

Okrem množstva paliva vieme prenastaviť aj dĺžku žhavenia pri každej teplote. Úprava žhavenia pomáha hlavne motorom s vyšším nájazdom kilometrov a najviac v prechodných tepelných podmienkach medzi letom a zimou, kedy sa teplota pohybuje medzi 0-10°C.


Ako sa dá vylepšiť ohrev motora?

Zásadný vplyv na rýchlosť ohrevu motora má termostat. No ohrev motora je možné ovplyvniť aj inými zariadeniami. Rýchlosť ohrevu motora má súvis aj s EGR ventilom. V prípade jeho zaslepenia sa motor ohrieva dlhšie. Výhody vypnutého EGR a rýchleho ohrevu vieme skombinovať. Pomocou špecializovanej softvérovej úpravy dokážeme EGR ventil ponechať funkčný počas ohrevu motora, a po dosiahnutí prevádzkovej teploty ho vieme automaticky vypnúť.pridavne vyhrievanie


Vozidlá s riadiacou jednotkou motora EDC15 (TDI 90/101/110/115/130/150 PS) môžu byť vybavené prídavným elektrickým ohrevom chladiacej kvapaliny. Má dva okruhy, a aktivácia týchto vyhrievacích telies je riadená podľa teploty, zaťaženia alternátora, a dosiahnutej teploty motora. Aktiváciu vieme upraviť tak, aby sa spúšťala aj vo vyšších teplotách ako je 0°C, vieme upraviť aj zvýšenú intenzitu vyrievania, a môžeme ovplyvniť aj teplotu pri ktorej sa ohrev deaktivuje, a tým dosiahnuť lepší priebeh vykurovania kabíny vozidla.V prípade záujmu o podobnú úpravu neváhajte nás kontaktovať či už formou e-mailu alebo telefonicky. Nájdete nás aj na facebooku.