Nástrahy chiptuningu

Ako zistiť či je auto vhodné na chiptuning?

Často používané pojmy

Čo je to EGR, DPF, DMF, lambda, na čo slúžia?

Chiptuning DSG


Chiptuning DSG

Prevodovky DSG v sebe majú skryté možnosti. Vyladenie softvéru prevodovky podľa individuálnych požiadaviek majiteľa vie priniesť zlepšený pôžitok z jazdy, no pri niektorých typoch zvyšovania výkonu je úprava softvéru nevyhnutná.


Prečo upraviť softvér v DSG ?

Fabrický softvér má isté špecifiká, ktoré nie každému majiteľovi vozidla vyhovujú. Medzi neprijmené vlastnosti patrí napríklad automatické preraďovanie rýchlostných stupňov v manuálnom režime. Úpravou softvéru je možné dosiahnuť aby prevodovka nepreraďovala, a motor je tak možné vytočiť na maximálne otáčky.

Medzi ďalšie špecifické vlastností hlavne pri kombinácií s motormi TDI je podtáčanie motora. Fabrický softvér udržuje príliš nízke otáčky motora v režíme jazdy ustálenou rýchlosťou, ale aj pri zrýchľovaní, nezriedka pod 1500 ot/min. Tento jav značne skracuje životnosť dvojhmotového zotrvačníka, ktorého výmena sa radí medzi finančne náročnejšie úkony. Napríklad prevodovka pri mestkej jazde dokáže zaradíť piaty, v niektorých prípadoch až šiesty prevodový stupeň. Po úprave softvéru je pri jazde v meste zaradený maximálne štvrtý prevodový stupeň.

Pri zvyšovaní výkonu (týka sa hlavne niektorých verzií 2.0 TDI CR 140k) je potrebné pre plne využitie výkonového potenciálu zmeníť hodnoty maximálneho krútiaceho momentu v prevodovke. S takouto úpravou riadiaca jednotka automatickej prevodovky dokáže správne odhadnúť potrebný prítlak pre spojky, a tým zabezpečiť ich štandardnú životnosť a nezvyšovať tak zbytočne ich opotrebenie.


Ako funguje automatická prevodovka DSG / S-Tronic ?